3. Milostný dopis

Léto 2004: Nějaký čas po narození Baletky nacházím na ploše našeho společného počítače wordový dokument s názvem „Dopísek“. Jelikož sama pořád něco píšu, domnívám se, že je to něco starého, proto to otevřu. Dokonalý v něm však píše své kamarádce jakýsi milostně-erotický dopis, jak na ni pořád myslí a jak si ji představuje.

(Až po letech se od jeho sestry dozvídám, že byl do ní v době školních let bezhlavě zamilovaný a ona ho odmítala.)

Tento dopis mě přirozeně šokuje, navíc asi pracují hormony po porodu při kojení, takže se hrozně pohádáme. Demonstrativně bere láhev slivovice a odjíždí autem pryč. Pochopitelně se neozývá, nebere telefon, nechává mě ve strachu, že si něco udělal, že to někam pod vlivem alkoholu napálil.

Samozřejmě se vrátí v pořádku.

Jen tomu pořád nerozumím. Dokonalý píše milostné dopisy někomu jinému, a byť to třeba nic neznamená, rozhodně si nemyslím, že je vhodné, aby zářily na ploše našeho společného počítače. Takže on má máslo na hlavě, ale já jsem špatná, že jsem si to vůbec přečetla. Dokáže mi svým dominantním přístupem sdělit zcela jasně, že je to celé moje vina. Jednak tvrdí, že v dopise není nic strašného a skutečnost, že to vidím jinak, je čistě můj problém. A jednak nezapomene zdůraznit, že kdybych byla co k čemu, nemusel by nic takového psát.

Má skutečně jedinečný dar vzbudit ve mně pocit odpovědnosti za všechny nepravosti světa, takže i za jeho chování.

(Po letech od této události si začínám myslet, že to měl celé pořádně promyšlené. Že ten dopis na mě narafičil, buď aby zjistil, jak se budu chovat, nebo aby právě tu scénu mohl dohrát až do konce i s hrozbou, že si něco udělá. Abych si příště rozmyslela, jak se budu chovat.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *